niedziela, 19 grudnia 2010

Lubliniec- wczoraj i dziś...

Średniowieczny Lubliniec był obwarowany, posiadał pierścień wałów ziemnych i fos oraz trzy bramy: Krakowską, Oleską i Opolską. Dzisiaj układ dawnych obwarował można odczytać z układu ulic, wytyczonych okrężnie wokół rynku. Od początku, w bliskim sąsiedztwie miasta znajdował się zamek książęcy. Po śmierci ostatniego Piasta opolskiego miasto znalazło się w posiadaniu rodów Kochcickich, Cellarych, de Garnier, Hohenzollernów. Choć w dziejach miasta odnaleźć można burzliwe losy tej historycznej dzielnicy państwa polskiego, to zabytków świadczących o tym pozostało w mieście niewiele. Wśród nich warto zobaczyć Stare Miasto wraz z Rynkiem - placem Konrada Miarki, który początkowo miał kształt prostokąta położonego na osi wschód - zachód.

Patron placu to działacz harcerski, członek konspiracyjnej organizacji "Orzeł Biały", który za swą działalność został aresztowany i skazany na śmierć przez okupanta hitlerowskiego w 1942 r. Obecny kwadratowy kształt, rynek uzyskał po pożarze w 1821 r. Poniżej fotografia historycznego rynku.

Poniżej również filmik z Lublińcem na starych pocztówkach...


Współczesną zabudową tworzą kamienice z XIX i XX wieku. Najstarszą jest wybudowana w latach 1792 - 73 , należąca niegdyś do skarbnika miejskiego. Na fasadzie znajduje się tablica poświęcona Pawłowi Golasiowi, wybitnemu dowódcy z okresu Powstań Śląskich. W ostatnim czasie rynek zyskał nowe, stylowe oświetlenie, kostkową nawierzchnią i dobudowano elementy małej architektury. Zostały również odmalowane wszystkie kamieniczki. Na środku placu stoi pomnik św. Jana Nepomucena Miejsce to stało się prawdziwym centrum, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i gości. Zdjęcie poniżej przedstawia rynek dziś.





Swoistym przedłużeniem Rynku jest tzw. mały Rynek zwany dawniej placem solnym, lub kaczym. Urządzono tu miejski skwer. Na środku postawiono pomnik Edyty Stein- patronki miasta. Zdjęcia poniżej przedstawiają mały Rynek dziś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz