niedziela, 19 grudnia 2010

Architektura sakralna miasta

Wizytówką Ziemi Lublinieckiej są drewniane kościółki, których wiele z XVII, XVIII i XIX wieku zachowało się w dobrym stanie, zaświadczając o bogatej historii mikroregionu. Turystyczne szlaki wiodą również śladem ciekawych architektonicznie kapliczek, dzwonnic, starych , wiejskich cmentarzy.

Pośród lublinieckich kościołów należy wymienić jeden z licznych na Ziemi Lublinieckiej kościółek drewniany, o konstrukcji zrębowej pw. św. Anny, kryty dachem gontowym, pośrodku którego znajduje się sześcioboczna wieża sygnaturkowa. Wewnątrz - ołtarz barokowy z drugiej połowy XVII w. Wielokrotnie poddawany renowacji, a w latach 1998 - 2002 gruntownie przebudowywany.


 Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, pierwotnie drewniany, został ufundowany ok. 1505 r. przez księcia opolskiego Jana II Dobrego. Na jego miejscu stoi teraz kościół murowany z lat 1843 - 1845, w latach międzywojennych był on kościołem garnizonowym.


Bezpośrednio za pasem rynkowych kamienic kościół parafialny pw. Św. Mikołaja. Stoi on w miejscu swego poprzednika z około1300 roku. Obecny wzniesiony prawdopodobnie w latach 1576 - 1590 jest murowany, wielokrotnie przebudowywany, zachowujący pozostałości cech gotyckich i barokowych. Posiada dwie kaplice: północną - rodu Kochcickich, z kryptą grobową fundatorów oraz południową, wczesnobarokową - Cellarych, pw. Św. Karola Boromeusza.
Kaplica nakryta kopułą z latarnią, wewnątrz - freski wyobrażające żywot świętego. Krypta grobowa, już nie istniejąca, kryła szczątki członków rodzin Cellarych, de Garnier, Grotowskich.
W wieży kościoła znajduje się jeden z najstarszych w okolicy dzwonów z gotycką inskrypcją.
Przykładem pięknej architektury sakralnej w Lublińcu jest kościół pw. św. Stanisława Kostki, wybudowany w latach1928 - 1931, pierwotnie jako kaplica Seminarium. Kościół wraz z zabytkowym gmachem dawnego zakładu wychowawczego dla sierot, fundacji Franciszka Grotowskiego, postawionym w latach 1843 - 1848 tworzy jeden kompleks architektoniczny. Obecnie w budynku mieszczą się szkoły prowadzone przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców.
W otoczeniu obiektu grota Matki Boskiej z Lourdes oraz pomnik św. Eugeniusza de Mazenod, założyciela Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej.

Kościół pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, pierwszy w Polsce poświęcony tej świętej Kościoła, konsekrowany w 1991 r. W nim znajduje się tablica poświęcona lublinieckim policjantom zamordowanym w Katyniu i Miednoje.

Źródło: http://www.lubliniec.pl/?p=282#g1314